Zachowanie Dziecka
Inne dziecko w domu inne w Żłobku
Bywa, że w czasie rozmów indywidualnych opiekuna z rodzicami wychodzi na jaw, że dziecko zupełnie inaczej się zachowuje w domu, a inaczej w grupie.
Rodzice i opiekunowie mogą odnieść wtedy wrażenie, że rozmawiają o dwóch zupełnie innych osobach. Okazuje się bowiem, że dziecko ciche i spokojne w domu w Żłobku nie chce się podporządkować grupowym zasadom. Bez przerwy protestuje, albo zaczepia inne dzieci. Może być też odwrotnie nie posłuszne dziecko w domu w żłobku grzecznie się bawi, pomaga pani, sprząta po skończonej zabawie, czego w domu rodzic nie jest w stanie wyegzekwować.
Zarówno rodzice jak i opiekunowie często interpretują taką różnicę w zachowaniu dziecka jako wynik nieodpowiedniego postępowania tej drugiej strony. Rodzice podejrzewają wymuszanie posłuchu przez wychowawców, a wychowawcy podejrzewają rodziców o nadmierne rozpieszczanie i wyręczanie dzieci w domu.
Dzieci zachowując się tak różnie, walczą o swoją indywidualność.
Pragną za wszelką cenę odróżniać się od pozostałych. Czują się zaniepokojone tym, że wszystkie zabawki są wspólne. Jest to dla nich ogromny chaos jeśli świata nie da się uporządkować na rzeczy „moje” i „nie moje”. Takie dzieci wolą być nielubiane niż traktowane jak inne dzieci w grupie czy rodzeństwo.
Takiemu dziecku możemy pomóc pozwalając możliwie najczęściej decydować po swojemu. Na przykład pozwólmy mu samodzielnie wybrać ubranko do Żłobka, sok na półce w sklepie. Dużą rolę może odegrać włączenie do prac kulinarnych lub plastycznych. Dziecko nabiera w ten sposób pewności, że nie wszystko zależy od dorosłych. Dziecko po jakimś czasie poczuje się pewnie zacznie szukać przyjemności w przynależności do grupy. Ważne jest też aby dziecko miało możliwość odreagowania, odpoczynku. W domu niech odpocznie od zasad żłobkowych i odwrotnie. Jeśli nie popadamy w skrajność, mając dziecko w domu nieco inne wymagania niż w żłobku uczymy dziecko elastyczności i adekwatnego odróżniania wymogów sytuacji.