Kreatywne zabawy na powietrzu
W pierwszych latach życia mózg człowieka rozwija się najintensywniej.
Do tego rozwoju dziecko potrzebuje doświadczania świata wszystkimi zmysłami – „zobaczyć , poczuć, dotknąć, usłyszeć”.
Ograniczenie dziecku dostępu do wszystkich bodźców może mieć negatywny wpływ na rozwój jego mózgu .
Mózg dziecka, aby się prawidłowo rozwijał musi mieć dostęp do kontaktów z ludźmi , opiekunami i innymi dziećmi .Dostęp do wspólnej zabawy , wspólnego czytania książek i innych doświadczeń dzięki którym dzieci uczą się otaczającego je świata.
Spacer to nie tylko sposób na dotlenienie organizmu ,ale też na spędzenie kilku fajnych chwil w gronie rodziny.
Zabawy na dworze z dzieckiem:
- Rozwijają wyobraźnię, kreatywność, poszerzają słownictwo , uczą myślenia przyczynowo -skutkowego , zaznajamiają z przyrodą .
- Uczą sprawności językowej , zachowań społecznych , oswajają z otaczającym światem.
- Ćwiczą koordynację wzrokowo -ruchową , a także sprawność manualną .
- Ćwiczą spostrzegawczość i koncentrację uwagi , przygotowują do gier społecznych
- Rozwijają zdolność koncentracji, a także orientację przestrzenną.
- Rozwijają koordynację ruchową i ogólną sprawność fizyczną.
- Zabawy uczą współpracy, zacieśniają więzi rodzinne.
Nieodzownym elementem rozwoju dzieci jest ruch i zabawa na świeżym powietrzu .Jeszcze nie dawno siedzenie w domu było karą , a na koniec dnia rodzice nie mogli „ściągnąć” swoich dzieci z dworu.
Dzieci biegały od rana do wieczora po podwórku . Dzisiejszy świat wygląda inaczej ,wyjście na powietrze kojarzy się dzieciom nudą.
Drodzy Rodzice! o wiele wartościowsze od telewizji i tableta dla Was i Waszych dzieci będzie wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu . Ruch i wysiłek fizyczny zapobiegają chorobom cywilizacyjnym typu: nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory. Gry i zabawy ruchowe są bardzo ważne w rozwoju dziecka. Bez ruchu maluch po prostu nie będzie dobrze się rozwijał.
Aktywność fizyczna dobroczynnie wpływa na zdrowie i samopoczucie dziecka. Dziecko poprzez ruch na świeżym powietrzu hartuje się, staje się sprawniejsze fizycznie. Maluchy zawsze chętnie bawią się na dworze, lecz w momencie gdy zaczynają się nudzić to do „akcji” powinni wkroczyć rodzice.
Poniżej znajdują się przykłady zabaw, które być może spowodują, że nasze dziecko dłużej pozostanie na dworze:
- Zabawa balonikami, które dzieci uwielbiają. Zabieramy kilka baloników na dwór. Balony możemy też wypełnić wodą lub piaskiem. Maluch może ich po dotykać, rzucać nim, potrząsać.
- Już u małych dzieci zauważamy chęć rywalizacji, w związku z tym możemy urządzić zawody biegowe. Możemy sami, z dzieckiem stanąć na starcie, metą niech będzie np. drzewo. Pozwólmy , czasem dziecku wygrać.
- Organizujemy piknik, zabieramy koc, a także smakołyki np. truskawki, banany, maliny, rzodkiewki. Wprowadzamy zabawę „Co mi wskoczyło do buźki?” Zasłaniamy maluchowi oczka i ma zgadnąć co właściwie zjadł? Potem to rodzic może odgadywać.
- Zabawa w puszczanie latawca. Rodzice mogą taki latawiec zrobić wraz z dzieckiem, a potem wspólnie nim latać. Można też kupić gotowy latawiec.
- Mamy córek mogą zorganizować pokaz mody z użyciem sezonowych owoców i warzyw (np. kolczyki z wiśni, spódniczka z liści itp.)
- Zabawa z torem przeszkód. Ustawiamy na placu np. wiklinowe kosze, sznurek po którym dziecko musi przejść, rozkładamy gazety, a zadanie dziecka jest przeskakiwanie z gazety na gazetę i kolejne pokonywanie przeszkód.
- „Mały poszukiwacz skarbów”. Chowamy dziecku jakiś przedmiot, a potem podajemy proste wskazówki których dziecko idzie w kierunku schowanego „skarbu”, np. „idź w stronę drzewa”, „omiń je” itp.
- Robimy dziecku, na ziemi drabinkę z pasków materiału, czy pasków papieru, a zadaniem malucha jest przeskakiwanie po szczebelkach.
- Dzieci mogą rzucać małą piłką do dużej , starając się ją trafić. Metr od dużej piłki rysujemy linię i z tej odległości dzieci rzucają małą piłką. W przypadku dobrych wyników , zwiększamy odległość.
- Rowerek bez pedałów warto w taki wyposażyć naszego malucha. Doskonali on zmysł równowagi, powoduje bardzo efektywną pracę nóg i stóp.
- Oklejamy z maluchem plastikowy kubeczek, plasteliną, a potem wyruszamy na poszukiwanie kolorowych kamyków.
- Kochani Rodzice! Zabierzcie dziecko na wieś, aby wiedziało, że mleko pochodzi od krowy, a nie z „Biedronki”. (Jeżeli Rodzice nie dysponują rodziną na wsi , mogą wtedy skorzystać z ofert gospodarstw agroturystycznych).
- Możemy także zorganizować „wyścigi ślimaków”.
- Gdy pada deszcz załóżmy dziecku płaszczyk i kalosze i niech pobiega po kałużach. Maluch może z rodzicem odbijać w błocie kalosze, a także kamyczki. Radość dziecka bezcenna!
- Możemy puszczać z dzieckiem, na wodzie „kaczki” z kamyków.
- Wiele radości przynosi także zabawa w zakopywanie skarbów w piaskownicy.
- Możemy posadzić z maluchem roślinkę, o którą potem będziemy wspólnie dbać.
- Możemy na ziemi układać z kamyczków obrazki lub rysować patykiem.
- Rodzic może zarządzić poszukiwanie czterolistnej koniczyny, która zawsze przynosi szczęście.
- Fajna zabawa towarzyszy leżeniu na kocu i odgadywaniu kształtów chmur.