Pierwsza wizyta u dentysty

Kiedy?

Najlepiej, gdy u malucha pojawią się już pierwsze ząbki. Ważne, aby dziecko nie zjawiło się na pierwszej wizycie z bólem zęba. Powinna być to wizyta, podczas której dziecko będzie miało czas na oswojenie się z gabinetem, sprzętem, zapoznanie się z lekarzem.

Dlaczego tak wcześnie?

Stomatolog oceni, czy dziecko prawidłowo ząbkuje i jaka jest możliwość wystąpienia próchnicy, a im wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości tym szybciej można zareagować i rozpocząć leczenie. Dodatkowo lekarz poinformuje jak prawidłowo czyścić zęby i dziąsła, na co zwracać uwagę, aby ząbki rosły mocne i zdrowe.

Jak przygotować dziecko do wizyty?

Doktor w fartuchu, wielki fotel, mocne światło lampy i dużo różnych przyrządów może wywołać niepokój i sprawić, że dziecko wpadnie w panikę odmawiając wszelkiej współpracy. Dlatego ważne jest, aby maluszek wiedział czego może oczekiwać. Pomocne mogą być książeczki z ilustracjami albo odgrywanie sceny badania w komfortowym, domowym środowisku i ćwiczenie otwierania buzi na hasło „aaa”.

Gdzie?

Jest wiele placówek specjalnie przygotowanych do wizyty naszych pociech, posiadających ogrom udogodnień takich jak wizyty adaptacyjne czy wyprawka dentystyczna. Aby umilić dziecku wizytę gabinety oferują m. in. kącik dziecięcy wypełniony zabawkami i kolorowymi książkami , żel znieczulający o smaku owoców, bezbolesne znieczulenie miejscowe, syrop lub gaz rozweselający. Wszystko odbywa się w kolorowych salach w przyjaznej atmosferze.

Rodzice pamiętajcie!
Stan zębów mlecznych ma duży wpływ na zęby stałe dziecka. Dobrze już od najmłodszych lat wprowadzać odpowiednie nawyki dbania o higienę jamy ustnej, dbać o mleczaki, stosować profilaktykę i leczyć je.

do góry